Utworzymy Młodzieżową Radę Gminy i Radę Gminy Seniorów - to nowe pomysły i inicjatywa mieszkańców.
Od początku stawiamy na otwartość wobec mieszkańców naszej gminy. Sami jesteśmy mieszkańcami gminy i chcemy być słuchani, chcemy mieć realny wpływ na to, co dzieje się w naszej gminie, nie tylko w czasie wyborów samorządowych. Dlatego chcemy po wygranych wyborach dać mieszkańcom realne narzędzia do wyrażania swojej opinii, pomysłów, zdania. Chcemy Was słuchać tak, jak sami chcielibyśmy być słuchani. Dlatego proponujemy pakiet rozwiązań, na który składa się między innymi utworzenie Młodzieżowej Rady Gminy oraz Gminnej Rady Seniorów, to dla nas ważne aby młodzież czuła odpowiedzialność i to, że może mieć realny wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Podobnie z Gminną Radą Seniorów chcemy, aby również mieli wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, aby mogli dzielić się z nami swoim doświadczeniem życiowym, pomysłami na gminę, ale również aby stworzyć integrację międzypokoleniową.
Referencje
- Młodzieżowa Rada Gminy ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Do jej zadań należy opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży i monitorowaniu ich realizacji, podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej.
- „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – te słowa wypowiedziane przezkanclerza Jana Zamoyskiego, wielkiego hetmana koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów wypowiedziane ponad czterysta lat temu, to znakomita sentencja, która do dziś nie straciła na swej aktualności.
- W 2001 roku do ustawy o samorządzie gminnym wprowadzono zapis (Artykuł 5b) o powoływaniu młodzieżowej rady gminy (funkcjonujący na analogicznej zasadzie na poziomie miejskim).
- Gmina podejmuje działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, w tym zwłaszcza wśród młodzieży.
- Rada gminy na wniosek zainteresowanych środowisk może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy mającej charakter konsultacyjny.
- Rada gminy, powołując młodzieżową radę gminy, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania.
Jak powołać młodzieżową radę gminy?
"Rada gminy Mogilany może powołać młodzieżową radę gminy na wniosek zainteresowanych środowisk”. Mogą to być np. szkoły lub inne instytucje bądź organizacje zajmujące się młodzieżą. Budując poparcie dla pomysłu stworzenia takiej rady w Naszej gminie, podejmiemy kontakt z placówkami edukacyjnymi oraz lokalnymi organizacjami i instytucjami prowadzącymi działania z i dla młodzieży. Kompetencja powołania i nadania statutu młodzieżowej rady gminy przynależy do rady gminy, dlatego też kluczowe znaczenie będzie miało przekonanie radnych do tego pomysłu.
Droga MŁODZIEŻY, KWW Mogilany to Nasza Wspólna Sprawa przekonywać nie trzeba. Stoimy na stanowisku, że należy uczyć młodzież partycypacji w lokalnym życiu społecznym, umożliwić jej w praktyce wpływanie na losy gminy. Dzięki takiemu organowi młodzież może zgłaszać swoje potrzeby i opinie „dorosłym” radom gmin, ale również uczyć się postaw obywatelskich oraz zasad działania instytucji samorządowych. Wiedząc, że budżety znacznie ułatwiają działalność i sprawiają, że prościej zaplanować proces czy inicjatywę zapewniamy, że przeznaczymy w budżecie środki finansowe na Wasze działania.
Czym zajmuje się młodzieżowa rada gminy?
Zakres celów, jakie może realizować młodzieżowa rada gminy, jest szeroki, należą do nich m.in.:
• upowszechnianie wśród młodych osób wiedzy o samorządzie terytorialnym,
• włączenie młodzieży w procesy konsultacyjne,
• dostarczenie młodzieży narzędzi i wiedzy o uczestnictwie w debacie publicznej,
• udział młodzieży w procesach kształtowania lokalnych polityk, ze szczególnym uwzględnieniem polityki młodzieżowej,
• budowa świadomości obywatelskiej,
• zwiększanie zaangażowania w procesy tworzenia projektów i inwestycji pod kątem młodych mieszkańców i mieszkanek gminy/miasta,
• inicjowanie działań na rzecz młodzieży,
• kształtowanie postaw dotyczących samorządności.
Narzędzie dialogu obywatelskiego przeznaczonego dla młodych osób jest tym skuteczniejsze, im poważniej się je traktuje. Ważne jest dla nas spojrzenie na niektóre sprawy, właśnie okiem młodych ludzi!. I tak jeśli macie pomysł na zbudowanie czegoś w waszej okolicy albo wręcz odwrotnie: chcecie coś zburzyć? To wasze prawo do wyrażenia takiej opinii.
Rada Gminy Seniorów
Gminne rady seniorów są instytucją, której powoływanie umożliwia art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, jako ciało o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym. Rady seniorów składają się z przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych 60+, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku. Obowiązujące przepisy mówią, że rada gminy jest zobowiązana utworzyć radę seniorów, jeśli w gminie z wnioskiem; w przypadku gmin: do 20 tys. mieszkańców wystąpi o to co najmniej 50 mieszkańców tej gminy, którzy ukończyli 60 lat; powyżej 20 tys. mieszkańców – co najmniej 100 mieszkańców tej gminy, którzy ukończyli 60 lat.
Czym zajmuje się gminna rada seniorów?
Rolą gminnej rady seniorów jest przede wszystkim komunikowanie potrzeb osób starszych poprzez opiniowanie i konsultowanie dotyczących ich decyzji lokalnych władz. Może ona jednak podejmować również wiele innych działań na rzecz poprawy sytuacji seniorów i seniorek w gminie. Drodzy SENIORZY jesteśmy przekonani do powołania takiego ciała doradczego. “Starsi ludzie nie są przestarzałymi maszynami, są innowatorami w dziedzinie życia.” – Steve Jobs.
Zakresy tematyczne, które mogą być przedmiotem działalności gminnej rady seniorów:
- opiniowanie i konsultowanie spraw dotyczących sytuacji seniorów i seniorek,
- opiniowanie aktów prawa miejscowego dotyczących najstarszych mieszkańców i mieszkanek miasta,
- przedstawianie propozycji w zakresie ustalania priorytetowych zadań i prac legislacyjnych na rzecz seniorów i seniorek w perspektywie krótko- i długookresowej,
- inicjowanie działań na rzecz seniorów i seniorek,
- upowszechnianie i promowanie współpracy władz samorządowych gminy ze środowiskiem działającym na rzecz osób starszych,
- wspieranie różnych form aktywności seniorów i seniorek,
- dążenie do umacniania międzypokoleniowych więzi społecznych,
- monitorowanie potrzeb seniorów i seniorek zamieszkałych na terenie gminy,
- podejmowanie działań w zakresie przełamywania stereotypów na temat starości oraz seniorów i seniorek, a także budowanie ich autorytetu,
- upowszechnianie wiedzy o potrzebach i prawach osób starszych,
- podejmowanie działań dążących do budowy pozytywnego wizerunku seniorów i seniorek.