Strefa Wyborcy

Szanowni Państwo, przygotowaliśmy dla Was zestaw podstawowych informacji związanych z wyborami samorządowymi w gminie Mogilany. 

  • Kiedy możesz oddać swój głos na kandydata?

    Swój głos na wybranego kandydata w wyborach samorządowych będzie można oddać już 7 kwietnia 2024 roku


    Źródło: OBWIESZCZENIE Wojta Gminy Mogilany z dnia 7 l utego 2024

  • Kto może zagłosować w wyborach samorządowych?

    W wyborach samorządowych na urząd wybrani zostaną członkowie władz lokalnych. Z tego powodu na terenie danej gminy głos będą mogli oddać wyłącznie osoby posiadające prawa wyborcze i znajdujące się w rejestrze wyborców danej gminy.
    Udział w głosowaniu może wziąć:

    1. Wyborca zameldowany na pobyt stały na terenie gminy Mogilany.
    2. Wyborca stale zamieszkujący na terenie gminy i nieposiadający zameldowania na pobyt stały pod warunkiem uprzedniego dopisania się do stałego obwodu głosowania  (w tym celu należy złożyć stosowny wniosek o Wpis do Rejestru Wyborców)
    3. Także osoby posiadające meldunek czasowy i zamieszkujące na terenie gminy Mogilany nie są ujmowane z urzędu w rejestrze wyborców i tym samym nie mogą zagłosować. Te osoby także musza złożyć wniosek o wpis do Rejestru Wyborców!

    Źródło: OBWIESZCZENIE Wojta Gminy Mogilany z dnia 7 l utego 2024

  • Gdzie złożyć wniosek o wpis do Rejestru Wyborców

    W takim przypadku należy złożyć wniosek do wójta gminy Mogilany w Urzędzie Gminy wraz z oświadczeniem o stałym zamieszkiwaniu na terenie gminy Mogilany. Wójt, gminy ma trzy dni na załatwienie sprawy od dnia złożenia wniosku.

    Szczegółowa procedura umieszczona jest w zakładce „WYBORY SAMORZĄDOWE 2024”  na stronie BIP Urzędu.

    Kontakt Urząd Gminy Mogilany
    32-031 Mogilany, Rynek 2
    telefon stacjonarny (centrala):  12 270 10 13, e-mail: gmina@mogilany.pl

    Godziny pracy
    - poniedziałek: 8.00 - 16.00, - wtorek - piątek: 7.00 - 15.00

    Wniosek do Rejestru Wyborców można także złożyć przez internet


    Źródło: OBWIESZCZENIE Wojta Gminy Mogilany z dnia 7 l utego 2024

  • Jak złożyć wniosek o wpis do Rejestru Wyborców przez internet?

    Składając wniosek przez internet trzeba mieć dane logowania do profilu zaufanego, można też zalogować się przez swoją bankowość elektroniczną, e-dowód, czy za pomocą aplikacji mObywatel. 

    Po zalogowaniu w dziale Meldunek i Wybory należy znaleźć usługę Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW (usługa online).

    Następnie należy wybrać jedną z opcji:

    1. zmiana stałego obwodu głosowania (jeżeli jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz, ale nie masz meldunku) albo
    2. dopisanie się do Centralnego Rejestru Wyborców - CRW (dotyczy osób, które nie mają obywatelstwa polskiego, ale mieszkają w Polsce i są obywatelem jednego z państw UE, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej)

    Po wybraniu jednej z opcji można złożyć wniosek przez internet (oczywiście warunkiem jest zalogowanie do systemu.).

    Następnie należy:

    1. kliknąć przycisk "Złóż wniosek",
    2. wpisać adres stałego miejsca zamieszkania,
    3. odznaczyć oświadczenie, że pod danym adresem mieszkamy na stałe,
    4. sprawdzić wniosek i podpisać go elektronicznie

    Potwierdzenie złożenia wniosku wpłynie na skrzynkę ePUAP wnioskodawcy. 

    Źródło: OBWIESZCZENIE Wojta Gminy Mogilany z dnia 7 l utego 2024

  • Czym jest cisza wyborcza?

    Zanim udadzą się Państwo do urn, aby wziąć udział w wyborach samorządowych, muszą pamiętać o obowiązującej ciszy wyborczej.
    Cisza wyborcza jest nieodzownym elementem procesu głosowania w Polsce. Jej charakter został opisany w Kodeksie wyborczym, w którym bardzo szczegółowo opisano, jakie działania są zabronione oraz jakie kary grożą tym, którzy dopuszczą się złamania zakazu.Cisza wyborcza ma być czasem, który pozwoli Państwu na podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej głosowania. W tym właśnie czasie zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, zwoływanie zgromadzeń, wygłaszanie przemówień, rozpowszechnianie materiałów wyborczych oraz organizowanie pochodów i manifestacji. Co ważne, ograniczenia ciszy wyborczej rozciągają się także na internet, !!! nie można prowadzić agitacji wyborczej w mediach społecznościowych, a także nie można publikować sondaży wyborczych, dotyczących wyników głosowania czy zachowań wyborczych!.


    Kiedy się zaczyna cisza wyborcza?
    Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r., natomiast ewentualna druga tura głosowania jest zaplanowana na 21 kwietnia. Według zapisu art. 107 Kodeksu wyborczego, cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. W praktyce oznacza to, że w przypadku wyborów samorządowych 2024, cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania w dniu 7 kwietnia.
    "W przypadku, gdy do rozstrzygnięcia wyników wyborów niezbędne będzie przeprowadzenie II tury głosowania, cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 19 na 20 kwietnia i potrwa do zakończenia głosownia w dniu 21 kwietnia" — czytamy w serwisie Wp.pl.

    Naruszenie ciszy wyborczej wykroczenie bądź przestępstwo i grzywna!
    Naruszenie ciszy wyborczej może stanowić wykroczenie bądź przestępstwo, co zagrożone jest wysoką grzywną. Kodeks wyborczy stanowi, że w przypadku stwierdzenia wykroczenia, może zostać nałożona grzywną w wysokości od 20 zł do nawet 5 tys. zł.
    Srogie kary czekają osoby lub instytucje, które przed zakończeniem ciszy wyborczej przekażą do publicznej wiadomości wyniki sondaży przedwyborczych lub sondaży przeprowadzonych w dniu wyborów. Działanie to może zostać uznane za przestępstwo zagrożone karą grzywny w wysokości od 500 tys. do 1 mln zł

  • Ile głosów na karcie głosowania może oddać wyborca?

    W Gminie Mogilany, jak w większości gmin w Polsce, wyborcy będą mogli oddać aż cztery głosy

    • jeden w głosowaniu na radnych gminy,
    • jeden w głosowaniu na radnych powiatu,
    • jeden w głosowaniu na radnych województwa,
    • jeden przy wyborze wójta gminy


    Źródło: OBWIESZCZENIE Wojta Gminy Mogilany z dnia 7 l utego 2024

  • Kto może głosować korespondencyjne?

    Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy:
    1) którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, lub
    2) posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
    a) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
    b) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 2 lit. a,
    c) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 2 lit. a,
    d) o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
    e) o zaliczeniu do II grupy inwalidów,
    a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, lub
    3) podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.

    Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony do Komisarza Wyborczego w Krakowie II najpóźniej do dnia 25 marca 2024 r., z wyjątkiem wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, który zamiar głosowania zgłasza do dnia 2 kwietnia 2024 r.

    Źródło: Urząd Gminy Mogilany

  • Kto może głosować przez pełnomocnika?

    Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
    1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
    2) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1,
    3) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1,
    4) o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
    5) o zaliczeniu do II grupy inwalidów,
    a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.

    Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do Wójta Gminy Mogilany najpóźniej do dnia 29 marca 2024 r.

    Źródło: Urząd Gminy Mogilany

  • Kto nie może głosować?

    Niestety nie wszyscy będą mogli zagłosować w wyborach samorządowych. Kodeks wyborczy wskazuje, że prawa wybierania nie ma osoba:

    • pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
    • pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
    • ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
  • W jakich godzinach będzie można oddać głos w lokalu wyborczym?

    "Głosowanie odbywa się bez przerwy od godziny 7:00 do godziny 21:00" - informuje art. 39. par. 2 Kodeksu wyborczego. Prawo precyzuje również, co w sytuacji, gdy wyborca nie zdąży oddać głosu przed godziną 21:00. Z treści art. 39. par. 4 Kodeksu wyborczego wynika bowiem, że po tej godzinie głos w wyborach mogą oddać wyłącznie te osoby, które przybyły do lokalu wyborczego przed zakończeniem głosowania.
    "O godzinie zakończenia głosowania przewodniczący obwodowej komisji wyborczej zarządza zakończenie głosowania. Od tej chwili mogą głosować tylko wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania".

    Źródło: Urząd Gminy Mogilany

  • Lista lokali wyborczych w Gminie Mogilany

    Zgodnie z przepisami, zawartymi w rozdziale 6 Kodeksu wyborczego, zawierającego przepisy ogólne, dotyczące przepisów wspólnych dla wyborów, głosownia odbywają się w lokalach obwodowych komisji wyborczych. Przepisy wskazują również, że w jednym pomieszczeniu zlokalizowany może zostać tylko jeden lokal wyborczy.

     

    Nr obwodu głosowania
    Granice obwodu głosowania
    Siedziba obwodowej komisji wyborczej
    1

    Buków

    Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga w Bukowie

    Buków 1, 32-031 Mogilany

    2

    Chorowice, Brzyczyna

    Budynek starej Szkoły Podstawowej w Chorowicach

    Chorowice ul. Adama Doboszyńskiego 48, 32-031 Mogilany

    3

    Gaj

    Szkoła Podstawowa w Gaju

    Gaj ul. Szkolna 73, 32-031 Mogilany

    4

    Konary

    Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Konarach

    Konary ul. Szkolna 13, 32-031 Mogilany

    5

    Libertów

    Szkoła Podstawowa w Libertowie

    Libertów ul. Jana Pawła II 43, 30-444 Kraków 55

    6

    Mogilany

    Ulice: Klonowa, Krótka, Górska, Leśna, Cegielniana, Markoszów, Świątnicka, Osiedlowa, Celiny, Oskara Kolberga, Brzozowa, Akacjowa, Skrzyszów, Spacerowa, Leszka Białego, ks. Józefa Mazurka, Zagórska, Leszczynowa, Myślenicka, Działy, Zakopiańska, Rzemieślnicza, Kwiatowa, Jaśminowa, Widokowa, Kolorowa, Łobzowska, Magnoliowa, Cicha, Wesoła,
    Jaworowa

    Sala narad w UG Mogilany

    rynek Rynek 2, 32-031 Mogilany

    7

    Włosań

    Szkoła Podstawowa we Włosani

    Włosań ul. Królowej Polski 142, 32-031 Mogilany

    8

    Mogilany

    Ulice: Krakowska, Parkowa, rynek Rynek, Grodzka, Szkolna, Św. Bartłomieja Apostoła, Słowiańska, Spokojna, Sportowa, Nowa, Żary, Bukowa, Mogilańska, Rzymska, Ogrodowa, Podgórska, Południowa, Wschodnia, Stroma, Lipowa, Słoneczna, Podedworze, os. Parkowe Wzgórze, Skawińska,
    Dębowa

    Przedszkole Samorządowe w Mogilanach

    ul. Szkolna 1, 32-031 Mogilany

    9

    Kulerzów

    Świetlica wiejska w Kulerzowie

    Kulerzów 20, 32-031 Mogilany

    10

    Lusina

    Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Lusinie

    Lusina ul. Zdrojowa 68, 30-698 Kraków

    11

    Konary

    Dom Pomocy Społecznej Bonifraterska Fundacja Dobroczynna w Konarach

    Konary ul. Bonifraterska 11, 32-031 Mogilany



    Źródło: Urząd Gminy Mogilany

  • TWOJE uprawnienia i obowiązki w lokalu wyborczym

     

    Musisz zabrać dokument ze zdjęciem potwierdzający Twoją tożsamość

    • Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie CIĘ w spisie wyborców i dopuścić go do głosowania.
    • Przed wydaniem kart do głosowania komisja ma obowiązek sprawdzić Twoją tożsamość na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu ze zdjęciem, pod warunkiem że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości – może to być zatem także np. paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka. Komisja może potwierdzić Twoją tożsamość także na podstawie aplikacji mObywatel.
    • Uwaga! Sprawdzenie przez Komisję Twojej tożsamości musi być dokonane w sposób minimalizujący ryzyko ujawnienia Twoich danych osobowych osobom trzecim.

     

    Spis wyborców ustalenia

    • Komisja ustala, czy Jesteś uprawniony do głosowania w tym obwodzie, przez sprawdzenie, czy Twoje nazwisko jest ujęte w spisie wyborców.
    • Obywatele polscy umieszczeni są w części A spisu wyborców, natomiast pozostali obywatele Unii Europejskiej oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w części B spisu wyborców;
    • Komisja sprawdza, czy w rubryce spisu wyborców „Uwagi” odpowiadającej nazwisku danego wyborcy nie jest umieszczona informacja o wysłaniu do niego pakietu wyborczego. W przypadku umieszczenia takiej informacji komisja odmawia wydania kart do głosowania. Jeżeli wyborca poinformuje komisję, że nie otrzymał pakietu wyborczego, wówczas przewodniczący komisji lub jego zastępca telefonicznie potwierdza w dziale ewidencji ludności urzędu gminy, czy urząd posiada informację o niedoręczeniu temu wyborcy pakietu. W przypadku potwierdzenia przez urząd niedoręczenia pakietu dwóch członków komisji, w tym przewodniczący lub jego zastępca, skreśla adnotację w spisie o wysłaniu pakietu, w to miejsce wpisuje adnotację „pakiet niedoręczony” i opatruje ją parafami (członka i przewodniczącego komisji lub jego zastępcy). Jeżeli w rubryce „Uwagi” nie ma również informacji, że w imieniu tego wyborcy głosował pełnomocnik, to komisja wydaje wyborcy karty do głosowania.

     

    Dopisywanie wyborców do spisu wyborców

    W dniu głosowania, zgodnie z art. 51 § 2 pkt 2 i 3 oraz § 4 Kodeksu wyborczego, Komisja może dopisać Cię do spisu wyborców, na dodatkowym formularzu spisu (w części A spisu wyborców – obywateli polskich, natomiast w części B spisu wyborców – pozostałych obywateli Unii Europejskiej oraz obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) i umożliwia Ci głosowanie:

    1. gdy omyłkowo pominięto Cię w spisie, jeżeli dział ewidencji ludności urzędu gminy, na żądanie komisji, potwierdzi telefonicznie, że pominięcie jest wynikiem pomyłki powstałej przy sporządzaniu spisu. Członek komisji, który otrzymał potwierdzenie z urzędu gminy, dopisuje Cię na dodatkowym formularzu spisu,
    2. gdy nie ZOSTAŁEŚ ujęty w spisie wyborców w związku z umieszczeniem w spisie wyborców w obwodzie odrębnym (np. w szpitalu, sanatorium, areszcie śledczym), i OPUŚCIŁEŚ to miejsce przed dniem głosowania – MUSISZ udokumentować ten fakt np. poprzez przedłożenie wypisu z danej jednostki. Członek komisji ma jedynie uprawnienie do stwierdzenie, że opuściłeś szpital lub inną placówkę, a nie zapoznanie się z historią TWOJEJ choroby lub innymi danymi zawartymi w przedkładanym dokumencie. Tego rodzaju dokumenty często zawierają dane wrażliwe, z którymi komisja nie może się zapoznawać. Dokument ten MOŻESZ tak okazać aby Twoje dane wrażliwe nie były dostępne dla komisji, która nie ma prawa żądania ich udostępnienia.

     

    Jakie KARTY do głosowania otrzymasz

    • jeśli jesteś obywatelem polskim (wyborcą ujętym w części A spisu wyborców) otrzymasz po jednej karcie do głosowania w wyborach do każdej z wybieranych rad oraz w wyborach wójta;
    • pozostali obywatele Unii Europejskiej oraz obywatelom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (wyborcy ujęci w części B spisu wyborców) otrzymają wyłącznie po jednej karcie do głosowania w wyborach do rady gminy oraz w wyborach wójta.

     

    Możesz odmówić przyjęcia KARTY do głosowania

    • NIE MASZ obowiązku pobrania wszystkich czterech kart do głosowania.
    • O odmowie przyjęcia którejś z kart należy poinformować komisję zanim odejdziesz od stołu, przy którym siedzi komisja. Na odmowę przyjęcia karty nie będzie za późno, nawet jeśli złożysz już swój podpis na spisie.
      Wówczas członek obwodowej komisji wyborczej odnotuje w rubryce "uwagi" na spisie wyborców odmowę przyjęcia danej karty do głosowania „bez gminy”, „bez powiatu”, „bez sejmiku”, „bez wójta”.
      Taka adnotacja musi znaleźć się na spisie, ponieważ tylko w ten sposób obwodowa komisja wyborcza będzie mogła rozliczyć się z otrzymanych kart.
    • Jeżeli odmówisz przyjęcia jednej lub więcej kart do głosowania, następnie będziesz chciał otrzymać kartę do głosowania w głosowaniu, w którym nie uczestniczyłeś, komisja ma prawo /obowiązek wydać Ci tę kartę lub karty, której przyjęcia wcześniej odmówiłeś – nawet jeżeli opuściłeś już lokal wyborczy i ponownie wróciłeś i chcesz oddać głos.
      Natomiast w przypadku gdy POTWIEDZISZ odbiór kart do głosowania, ODBIERZESZ karty i ODDALISZ się od komisji, a następnie WRÓCISZ do komisji w celu zwrócenia jednej lub więcej kart, komisja bezwzględnie ma obowiązek odmówić CI przyjęcia tych kart.
    • Gdybyś mimo wszystko pozostawił kartę lub karty w lokalu wyborczym, komisja nie jest uprawniona do wrzucenia jej do urny wyborczej. W takim przypadku oddanej/ych karty do głosowania nie uwzględnia się w obliczeniach.

    Otrzymane karty do głosowania muszą być obowiązkowo OSTĘPLOWANE PIECZĘCIĄ KOMISJI!!! Tylko takie karty są ważne.

     

    OBOWIĄZEK potwierdzania własnoręcznym podpisem faktu otrzymania kart do głosowania

    1. Wyborco masz OBOWIĄZEK potwierdzić własnoręcznym podpisem, w przeznaczonej na to rubryce spisu wyborców, fakt otrzymania kart. Dopóki nie potwierdzisz własnoręcznym podpisem odbioru kart do głosowania, komisja CI ich NIE WYDA.
    2. Wyjątek; Jedynie w przypadku gdy wyborca okaże komisji dokument potwierdzający, że jest osobą niepełnosprawną o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44) i nie może w związku z tym potwierdzić otrzymania kart do głosowania, członek komisji wydaje wyborcy karty do głosowania, a w rubryce „Uwagi” stwierdza fakt wydania kart oraz przyczynę braku podpisu osoby otrzymującej karty, parafując adnotację wspólnie z przewodniczącym komisji lub jego zastępcą.
      KOMISJA zwraca szczególną uwagę, by podpisy składane przez CIEBIE były w miejscach (w linii) odpowiadających TWOJEMU imieniu i nazwisku. Możliwe jest składanie podpisu bez odwracania spisu wyborców – ,,do góry nogami”.
    3. W przypadku omyłkowo złożysz Swój podpis w linii przy nazwisku innego wyborcy, komisja wskazuje CI właściwe miejsce w spisie do złożenia podpisu, a złożony przez Ciebie podpis w niewłaściwym miejscu skreśla. Skreślenie opatruje się adnotacją „podpis w nieprawidłowym miejscu” i parafami członka komisji oraz przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
      UWAGA! W przypadku gdy w rubryce spisu wyborców w linii przy TWOIM nazwisku, znajduje się już podpis potwierdzający ich odbiór, a komisja nie ma wiedzy, że powstał on w wyniku omyłki, komisja odmawia Ci wydania kart do głosowania.
      Komisja stoi w obowiązku bezwzględnej konieczności zapewnienia ochrony TWOICH danych osobowych, w tym także przed ujawnieniem danych osobowych innych osób przy potwierdzaniu przez CIEBIE odbioru karty do głosowania. W tym celu komisja obowiązkowo stosuje przekazane przez urząd gminy osłony na spis, zabezpieczające dane osobowe innych osób ujętych w spisie. Niewykonywanie lub niewłaściwe wykonywanie powyższego obowiązku skutkować może odpowiedzialnością za naruszenie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

     

    Odmowa ponownego wydania kart do głosowania

    Komisja odmawia CI ponownego wydania kart (lub karty) do głosowania niezależnie od przyczyn tego żądania (np. z powodu pomyłkowego wypełnienia karty, zniszczenia jej itp.),

     

    Obowiązek wyjaśniania sposobu głosowania w wyborach

    Na TWÓJ wniosek komisja jest obowiązana wyjaśnić

      • sposób głosowania w wyborach do poszczególnych rad i w wyborach wójta,
      • a także warunki ważności głosu, zgodnie z informacjami umieszczonymi na kartach do głosowania.
        UWAGA! Wyjaśnienie to nie może zawierać elementów agitacyjnych. Komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 60 lat, do przekazania USTNIE treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych w danym okręgu wyborczym oraz o kandydatach na wójta. Przekaz ten powinien się ograniczać do poinformowania wyborcy o liczbie zarejestrowanych list kandydatów w danym okręgu wyborczym, skrótach ich nazw, ich numerach oraz o liczbie kandydatów, a także imionach i nazwiskach kandydatów na konkretnej wskazanej przez wyborcę liście kandydatów. Analogicznie należy postąpić w przypadku udzielania informacji o kandydatach na wójta. Czynności te wykonuje przewodniczący komisji lub zastępca przewodniczącego w obecności innego członka komisji.