Ułożymy plan inwestycji - wszystko z głową, by pieniądze wydawać mądrze.

Musimy zacząć planować rozwój naszej gminy, a nie wyłącznie reagować na pojawiające się problemy.

Budżet Gminy Mogilany to nasze wspólne pieniądze i należy je tak wydawać, aby efekt pracy jej mieszkańców przynosił im wymierną korzyść w postaci gminnej infrastruktury: przejezdnych dróg, wydajnych sieci wodno-kanalizacyjnych, dostępnych i różnorodnych usług publicznych oraz  terenów rekreacyjnych. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy rozsądnie i gospodarnie zaplanowane inwestycje inicjują dalszy jej rozwój, skutkujący inwestycjami prywatnymi, które korzystnie przyczynią się do rozwoju lokalnych firm, a także podnoszą standard życia mieszkańców.

Kluczowa tutaj jest gospodarność i zrównoważony rozwój, bowiem brak tej równowagi prowadzi do zaburzenia funkcjonowania całej gminy. Na przykładzie: zbyt duża ilość terenów przeznaczonych na zabudowę mieszkaniowa przy niewydolnej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej prowadzi do tego co obserwujemy dzisiaj na codzień: braku wody, prądu, skażeń i zanieczyszczenia wód gruntowych (nielegalne ścieki bo brakuje kanalizacji). Z kolei zbyt intensywna zabudowa przemysłowa czy zbyt intensywnie poprowadzona infrastruktura drogowa (np. taka S7 wzdłuż juz obecnej Zakopianki) spowoduje, że tereny naszej gminy staną się niezdatne do życia, a obszary przyrodniczo wartościowe zostaną zdegradowane i będziemy mieszkali na technologicznej pustynii.

Brak rozsądku i równowagi jest hamulcem dla rozwoju naszego regionu.

Aby dobrze przygotować się do mądrego zarządzania i inwestowania naszych pieniędzy, wykonamy audyt: inwentaryzację stanu istniejącego, który umożliwi ustalenie kolejności wykonywanych zadań. Wyznaczymy hierarchię ważności poszczególnych inwestycji i w konsultacji z mieszkańcami - starannie opracujemy kolejność ich realizacji:

  • Kanalizacja - wyznaczymy brakujące odcinki i sprawdzimy, dlaczego do tej pory nie zostały one zrealizowane. Określimy przeszkody, które występują i wprowadzimy rozwiązania zamienne, które pozwolą przyłączyć się jak największej ilości gospodarstw domowych.. Stworzymy harmonogram realizowanych odcinków oraz ograniczymy ilości ścieków nieoczyszczonych, zadbamy o istniejące rowy przydrożne, korytka i przepusty.
  • Wodociąg - określimy w każdym sołectwie odcinki, gdzie najczęściej występują awarie i przyczynę ich występowania. Zaproponujemy konkretne rozwiązania techniczne, sprawdzimy jakie czynniki zewnętrzne wpływają na te awarie, określimy wpływ osuwisk przy pomocy specjalistów Określimy najstarsze odcinki wodociągu i zaplanujemy jego sukcesywną wymianę. Ustalimy także realne możliwości i będziemy działać na przepięcie części Lusiny i Libertowa na nowy wodociąg prowadzony od Krakowa. Określimy zakres obszaru i rozpiszemy w czasie.
  • Drogi - w każdym sołectwie określimy najbardziej priorytetowe odcinki dróg do remontu - mieszkańcy muszą być sprawiedliwie traktowani. Jednocześnie musimy zadbać o odpowiednie odwodnienie nawierzchni, tak, aby zamarzające zastoiny wody nie powodowały ich niszczenia i konieczność remontów występowała jak najrzadziej.Sprawdzimy bezpieczeństwo skrzyżowań i przejść dla pieszych a zwłaszcza na najbardziej uczęszczanych trasach ze szkoły do domu, czy są dobrze oświetlone.
  • Parkingi - przeanalizujemy bezpieczeństwo parkowania przy budynkach użyteczności publicznej np. szkoły - tak aby każde dziecko było bezpieczne. Tam, gdzie takich parkingów nie ma albo są niewystarczające zaprojektujemy nowe. Wraz z mieszkańcami zaplanujemy jak najpesze lokalizacje na utworzenie parkingów typu „parkuj i jedź”, także w odniesieniu do planowanej kolejki Myślenice-Kraków, która będzie budowana przez naszą gminę. W tym celu zorganizujemy prawdziwe konsultacje społeczne.
  • Rekreacja i sport - dbając o kondycję fizyczną mieszkańcom brakuje odpowiednich do tego przestrzeni i urządzeń, w związku z czym pozyskamy fundusze na budowę boiska typu Orlik, placów zabaw z przyrządami do ćwiczeń na świeżym powietrzu w otoczeniu zadbanej i urządzonej zieleni.
  • Dzieci i młodzież - myśląc o rozwoju gminy nie można zapominać o odpowiednim rozwoju ich najmłodszych mieszkańców - w tym celu będziemy działać, aby w każdym sołectwie powstała świetlica szkolna wraz z personelem wychowawczym i zaprosimy do współpracy organizacje oferujące odpowiednie programy kulturalno-oświatowe i edukacyjne.  Potrzebny jest żłobek dla najmłodszych i podejmiemy działania w kierunku jego budowy.

Inwestowaniu i opracowaniu harmonogramu kolejnych realizacji musi towarzyszyć również dbałość o oszczędności i zapewnienie dodatkowych źródeł przychodu.

W tym celu:

  • przeanalizujemy dotychczasowy sposób gospodarowania gminną infrastrukturą i jaki można usprawnić jej efektywniejsze i bardziej oszczędne funkcjonowanie;
  • przyjrzymy się gminnym nieruchomościami: budynkom, lokalom oraz działkom i określimy, które można przeznaczyć na usługi publiczne, ich potencjał rynkowy w celu sprzedaży;
  • utworzymy profesjonalny zespołu zadaniowy do opracowywania i składania wniosków o wszelkie dostępne dofinansowania ze środków rządowych i funduszy europejskich, szczególnie ze środków z KPO;
  • ustalimy które inwestycje mogą być realizowane ze środków pozabudżetowych;
  • utworzymy strefę przedsiębiorczości i innowacyjności;  
  • usprawnimy obsługę inwestorów i maksymalnie skrócimy czas oczekiwania załatwianych spraw, aby efektywnie zachęcić do inwestowania

 

Dodaj komentarz